התקשרו עכשיו:   03-9300085

​בניה ברמה אחרת

פוליטיזציה בתחום הבניה
תחום הבניה למגורים מופיע בכותרות העיתונים והחדשות פעמים רבות בשנה האחרונה, נראה כי לא עובר יום בלי שנקבל ציטוט למחיר קוטג' בעיר פתח תקוה או מחיר דירה בעיר אחרת באחד מהעיתונים.
רוב האזרחים מסתכלים על השורה התחתונה והיא עליית המחירים באזור המגורים שלהם אך מפספסים את בעלי האינטרסים שמריצים את הכותרת הספציפית באותו יום.


בעלי אינטרסים בתחום הבניה
בעלי האינטרסים בתחום רבים וקצרה היריעה מלפרט על כולם אבל כדי לעלות כמה מהם על הכתב ניקח כדוגמא דירה חדשה בעיר פתח תקוה ונראה כמה בעלי אינטרסים הקשורים אליה בעקיפין או במישרין.

שר השיכון / הממשלה - שר השיכון מונע מאינטרסים של ציבור בוחריו ולכן רבות נאמר על הקמת ערים או שכונות מגורים המוכוונות לציבור מסוים.
בדירה שלנו בעיר פתח תקוה שר השיכון יחליט על הקלות מיסוי או מחיר עלות קרקע כדי לעודד או לדכא את רצון הקבלנים לבניה ורצון הציבור לקניה.

הבנקים - האינטרסים של הבנקים בין עם בקוטג' בפתח תקוה או בבנית שכונת מגורים גדולים ומגוונים וכולם קשורים למימון פרויקטים.
בדירה שלנו מטרת הבנק היא להעריך את עלות הנכס הסופי בצורה המדויקת ביותר ולגזור ממנו אחורה את רמת הסיכון הנכונה במימון כל אחד מהגופים (הקבלן, הקונה, יזמי הקרקע ועוד..)
דבר נוסף הוא אינטרס הבנק בעליה של מחירי הדיור או לפחות מחירים יציבים כדי להבטיח את כספם. מי שאמון על משימה זו הוא בנק ישראל ובראשו הנגיד.

בנק ישראל / הנגיד - האדם מהשורה היה חושב לעצמו כי אם באמת מחירי הנדל"ן כל כך גבוהים יזום בנק ישראל יחד עם הממשלה פרויקטים רבים ככל האפשר בעלות מינימלית כדי להוריד את המחירים.
זוהי אולי אחת הדוגמאות הטובות ביותר לאינטרסים השונים בתחום הבניה ברמת המקרו.
מצד אחד יש להרגיע את הציבור ולתת לו את ההרגשה כי הממשלה דואגת לו ופועלת להורדת המחירים אך מצד שני על בנק ישראל לדאוג ליציבות הבנקים ולכן ירידה מהירה או תלולה של מחירי הנדל"ן עלולה לגרום למחיקת הון מהבנקים ולמשק לא יציב.
בדירה שלנו בפתח תקוה הנגיד יקבע את אחוזי המימון שהוא מאשר לבנק לתת לקבלן או לקונה, את גובה הריבית ובעזרת מחיר הכסף בשוק ינסה לשמור על רמת מחירים יציבה ככל הניתן.


הקבלנים / חברות הבניה - ברמת הפרט מטרתו של הקבלן פשוטה,
נחסר ממחיר הדירה הסופית את הקרקע + עלות הבניה ונקבל את הרווח. 
במיקרו פרט למחיר הסופי חשוב לחברת הבניה בפרוייקט שלנו טיב הבניה, איכות הגימור, סגנון הבניה שהרי שמה של חברת הבניה הולך לפניה ופעמים רבות נבחר בדירה בהתאם להצלחתה של חברת הבניה בפרויקטים קודמים.
במקרו מטרת הקבלנים היא לתת הרגשה של עניינים בשגרה במחירי הדיור על מנת לשמור על מחירי דיור גבוהים כדי למקסם את הרווחים ולא להיתקע עם פרויקטים בבניה.


לסיכום - קניית דירה או קוטג'
מחאת הדיור, בניה לזוגות צעירים, מגורי יוקרה הם רק מגוון כותרות בעיתונים יטיב לכולנו לנסות ולהבין מי עומד מאחורי הפרסום הספציפי ומהם הם מניעיו כדי שנוכל להגיע להחלטה הנכונה ברכישת נכס למגורים.


הכותב עובד בחברת דנאור הבונה את פרויקט "גנים 10" בפתח תקוה